wtorek, 18 października 2011

Chusty dzielnicy Wilda.









Po letniej przerwie do świetlicy socjoterapeutycznej PŁOMYCZEK powróciły Fraktale w dojrzałej formie. Po etapie wdrożeniowym, nastąpiła ewaluacja. Prezentowany warsztat odnosi się bezpośrednio do zastanego wzornictwa uchwyconego w detalach architektonicznych dzielnicy. Wykończenia kamienic często o sztukateryjnym, finezyjnym kanonie stanowiły elementy kompozycyjne w wykonywanym przez uczestników ćwiczeniu. Opracowanie początkowo graficzne, posłużenie się konturem to przeniesienie zredukowanych układów na materiał. Wybrane do tego celu zostały dekoracje z budynków z ulicy Przemysłowej, Wierzbięcic, Placu Marii Curie-Skłodowskiej oraz okolic Rynku Wildeckiego. Zadaniem dzieci stało się zadanie twórcze odnoszące się wykonania efektownej chusty noszącej w swoim układzie właśnie takie detale.

Etapy pracy składały się wykrojenia z płótna określonej formy, szablonu: zaproponowano chustę i apaszkę. Naniesienia rysunkiem konturowym w czerni krawędzi, pokrycia wybranymi kolorami powierzchni. Zastosowania klocków barwiących z wykorzystaniem farby akrylowej w esowatych, wolutowych, gotowych niewielkich wzorników, służących jako stemple. Technika klockowa przypomina drukowanie materiału poprzez dociskanie powierzchni tkaniny do wierzchu wzornika. Dopełnienia kompozycji w wybranych motywach farbą dekoracyjną, konturową o zabarwieniu brązu, czerni, złota.
Pracy towarzyszył ogląd zdjęć i wcześniejszy spacer po dzielnicy w celu wyszukania interesujących partii architektury i zdobnictwa miejskiego.

Wilda to bardzo zróżnicowana poznańska dzielnica, której zabudowa pochodzi z różnych epok. Przewarza zabudowa przemysłowa ze względu na zlokalizowane tam Zakłady im. Hipolita Cegielskiego oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Pozostało też wiele śladów po bamberskich osadnikach. Charakterystyczne są projekty architekta Josepha Leimbacha oraz sztukaterie rzeźbiarza Jana Raczyborskiego często o symbolicznym zabarwieniu.

Zabawy dzieci ze sztuką, poznawaniem kawałka historii dzielnicy, którą zamieszkują sprowokowało wiele rozwiązań formalnych. A oto efekty:


Tekst Julia KP
Foto: archiwum Julii KP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz