wtorek, 30 sierpnia 2011

drukARTstwo


Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego oraz Falcman & Friends
zapraszają na wystawę

"drukARTstwo".

...Od 9 do 20 września 2011 r., w Galerii Drukarnia, ul. Marszałkowska 3/5 (przy pl. Unii Lubelskiej, wejście od Marszałkowskiej) pokażą swoje prace:

Liliana Chwistek - batiki

Julia Kaczmarczyk-Piotrowska - gipsoryty i kalkografie.

Beata Pflanz - książka artystyczna, instalacja, performance.

Dana "Saga" Tomaszewska - rzeźba i instalacja.

Agata Amelia Wawrzyniak - fotografia.

----------------

Wernisaż (9 września, godz. 18) uświetni i umili koncert sambująco-jazzująco-bluesującego duetu gitarowo-wokalnego Moon Eyes.
----------------

Druk, drukarze - wielkie, hałaśliwe maszyny, ksiązki, gazety, plakaty, papier.. Gutenberg i mężczyźni w wysmarowanych roboczych fartuchach lub kombinezonach... Tak się zwykle kojarzy.
Otóż nie. Druk to nie tylko maszyny. Druk nie jest tak nudny i niezróżnicowany. Odmian, rodzajów, typów technik drukarskich jest multum. Wiele z nich pojmuje się w zupełnie innych kategoriach - sztuki jednostkowej, nie kojarzy z drukiem per se.
I właśnie pokazujemy, że można inaczej. Że drukarstwo i techniki pokrewne to ogromny, róznorodny i bogaty w treści i znaczenia świat.

Subtelne kobiety i różnorodność materiałów, barwników i technik. Glina, kalka, gips, folia, tkanina, papier światłoczuły. Najrózniejsze farby i barwniki oraz sposoby nanoszenia wzoru na nośnik.
Techniki stricte drukarskie czyli przestrzenne formy drukowe wieloktrotnego użytku i prace inspirowane wzorami, formami, technikami i ideami druku i komunikacji.
Bo przecież druk jest jednym z mediów komunikacji międzyludzkiej. A to nie tylko tekst - suche informacje, proza lub wiersz. To równiez znaki i symbole.

===

Wystawa będzie czynna w środy i czwartki 17-21
oraz w soboty i niedziele 12-20.
Pozostałe dni tygodnia lub inne godziny - na życzenie. Tel.: 501 083 963, mail: pmfalcman@gmail.com.

Serdecznie zapraszamy.

===

O artystach.

Liliana Chwistek - batiki
---
"Tańczyć tango w Buenos Aires, słuchać rumby, lepić w glinie i malować batiki a jednocześnie uczyć hiszpańskiego młodzież warszawską to moja codzienność. Batiki na wystawie nie noszą tytułów, wolę podsłuchiwać widzów, każdy inaczej interpretuje moje prace - i to też lubię!"
---

Julia Kaczmarczyk-Piotrowska - gipsoryty i kalkografie
---
"Ciągłe układanie, zmienianie badanie świata i podglądanie jego prostych form jest drogą moich poszukiwań. Nie tylko wizualne bodźce są dla mnie interesujące, ale połączenie świata materii z dźwiękiem, który w wyobraźni
może przybierać różne formy. Rytmizowanie dźwięków w języku plastycznym za pomocą technik tradycyjnych lub łączenia ich.
Czas dla procesu twórczego jest miejscem wypowiedzi wplecionym w naturę. Ostatnie moje poszukiwania oscylują w kierunku kształtowania praformy jako cząstki elementarnej (anima i animus) jako źródeł bodźców i nadawania komunikatu."
---

Beata Pflanz - książka artystyczna, instalacja, performance.
---
"Interesuje mnie rzeczywistość, w której się poruszam oraz to, co wokół mnie się dzieje. Zarazem, unikam bezpośredniości swych wypowiedzi - tworzę po długim, filozoficznym namyśle. Moje: tu i teraz, jest nastawione na człowieka, na jego codzienną wędrówkę, i choć to co maluję i rysuję, nie jest figuratywne - jest zawsze przesiąknięte obecnością istoty ludzkiej. Dla równowagi, bywam expresyjna i impulsywna. Działam również w przestrzeni publicznej oraz organizuję autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, w ramach projektu - otwierania i uwrażliwiania innych na sztukę."
---

Dana "Saga" Tomaszewska - ceramika, instalacja.
---
"Jestem zafascynowana gliną. Tą surową, niewypaloną, w której „zaklęte” jest życie. Służy mi ona zarówno do rzeźby i działań przestrzennych, jak i do malowania – zgodnie z zasadą surrealisty Maksa Ernsta: "Malować można wszystkim, nawet farbami.”
---

Agata Amelia Wawrzyniak - fotografia.
---
"Ma naturę poszukującą, dlatego stale stara się odkrywać nowe przestrzenie artystycznego dialogu. Zastaną rzeczywistość traktuje jako punkt wyjścia, a nie cel swoich twórczych działań, nadając jej często surrealistyczną formę marzeń sennych...

Animuje, pisze, fotografuje i nie zamierza na tym poprzestać. Popełnia głównie wiersze i kolaże fotograficzne. Jej prace przepełnione są bogatą metaforą, gdyż to co myśli, mówi wprost, ale tylko przy kawie. Można ją spotkać w kawiarni artystycznej PoemaCafe w Poznaniu, którą prowadzi od 2005 roku."
---

Muzyka:
Nietuzinkowy MOON EYES zrodził się w wyniku niezapokojonej pasji twórczej Agi Radziejewskiej (śpiew) i Bartka Draka (gitara akustyczna). Muzykę duetu trudno jest zamknąć w ramy jednego gatunku muzycznego, wykorzystują
bowiem stylistykę jazzu, samby, bossa novy, bluesa a także muzyki klasycznej. Dzięki temu bogactwu form oraz energii i magii jaką przekazują na scenie, udaje się im przenosić słuchacza w różne zakątki świata i wyobraźni.

4 komentarze:

  1. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja ostatnio miałam okazję również zlecać trochę rzeczy do druku i jestem zdania, że wyszło to świetnie. Zdecydowałam się na drukarnię internetową https://chroma.pl/pl która moim zdaniem posiada bardzo dobry park maszynowy. Oczywiście przekłada się to na najwyższą jakość druku.

    OdpowiedzUsuń
  3. Samo drukowanie jest bardzo fajne i ja jestem zwolenniczką posiadania dobrze wydrukowanych wizytówek. W takiej sytuacji na pewno sprawdza się oferta od https://dobrewizytowki.pl/wizytowki-bialystok/ z której oczywiście chętnie korzystam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak najbardziej. wizytówki powinny charakteryzować się wysoką jakością, w końcu reprezentują one nas bądź firmę. Tu chodzi o prestiż, ale też rozpoznawalność, więc trzeba na te aspekty zwracać uwagę

    OdpowiedzUsuń