czwartek, 14 kwietnia 2011
Wystawa projektu Formy Fraktalne.
Formy fraktalne to projekt zrealizowany dzięki stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Julia Kaczmarczyk - Piotrowska zaprosiła do współpracy artystę fotografika, kompozytora i piosenkarkę.
Otwarta wczoraj wystawa w Empiku składa się z trzech części. Pierwszą są fotografie Janusza Gliszczyńskiego, przedstawiające przetworzone rzeźby artystki. Druga część to fragmenty samych rzeźb, natomiast trzecia to wystawa prac wykonanych przez dzieci podczas warsztatów arteterapii. Prowadzone one były autorską metodą, na którą złożyła się wspólna praca twórcza i słuchanie muzyki, skomponowanej specjalnie na potrzeby projektu przez Dariusza Tarczewskiego.
Żaden gest, w tym twórczy nie jest oderwany od natury, wręcz przeciwnie, to ona jest motorem wszystkiego. Nie da się zagłuszyć jej tętna, gdyż ten jest w każdym człowieku. Problem leży nie w wiedzy ale w przeżywaniu - twierdzi artystka. Ta wystawa jest czwartą zamykającą program w praformie, cieszę się, że tym razem pojawiły się rzeźby dzieci w obiektach site-specyfic. Ten program to przykład pracy zespołowej na rzecz jednej wizji, dorośli twórcy realizowali projekt plastyczny i muzyczny w parach. Dzieci pracowały w zespołach. Kształtowanie wizji rozpoczęliśmy od rytmów i obserwacji natury. Formy począwszy od ruchowych, rysunkowych czy rozwiązań rzeźbiarskich; następowały kolejno. Obróbka technologiczna jest następstwem tych działań.
Wystawę poświęcam dzieciom zgodnie ze słowami Marii Montessori: „To czego nie ma w zmysłach nie ma też w umysłach” aby „to” zawsze prowadziło do działań twórczych, nie tylko przez obserwację ale umiejętność postrzegania i przeżywania świata.
- Projekt ten miał na celu eksperyment, natomiast w zamyśle mam już plany na kolejny program – Julia KP.
Wystawa Formy Fraktalne czynna będzie do 5 maja; Sala Wydarzeń Empik, ul.Ratajczaka 44.
O projekcie:
…"Sztuka odkrywa i kształtuje światy cywilizacyjne. Archetypowe korzenie kultur przebijają się do świata sztuki współczesnej w przeróżnych formach jej funkcjonowania… Przedsięwzięcie artystyczne stworzone przez artystkę Julię Kaczmarczyk-Piotrowską przy współudziale zespołu interdyscyplinarnego… spełnia swoją rolę”.
Prof. zw Danuta Mączak Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
…” to język fraktalny – pulsujący swoją pierwotną powtarzalnością. Tak jak język natury: liścia paproci, budowy DNA, chmury czy uderzeń serca. Projekt, podobnie jak same fraktale wydaje się zatem podlegać zasadom twórczego chaosu – na efekt końcowy będą miały wpływ wszystkie – najbardziej nawet subtelne warunki początkowe. Jest to zatem rodzaj eksperymentu”.
dr nauk hum. mgr socjologii Iwona Chmura – Rutkowska Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
…"Ważnym elementem jest powiązanie efektu wizualnego dającego nową jakość dydaktyczną. To połączenie jest innowacyjne w dotarciu do dziecka przez pobudzanie wyobraźni – bezpośrednio i równocześnie na zmysły”.
Artysta rzeźbiarz, Prezes Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy Roman Kosmala
„Fraktale frapują od momentu, kiedy się na nie spojrzy... Po pierwsze, są nieskończone w czasie i przestrzeni, co daje poczucie ogromnej energii tkwiącej u samego ich sedna. Dzieci poprzez kontakt z fraktalami mają szansę na pogłębienie percepcji i doświadczenie wpływu harmonii i energii na ludzki umysł, co wzbogaca psychicznie i pobudza rozwój. Autorka wydaje się w tym bardzo konsekwentna i pełna zaangażowania, co pozwala mieć zaufanie do jej warsztatu pracy i terapeutycznego zastosowania form fraktalnych”...
dr nauk hum. mgr psychologii Dariusz Piotr Skowroński
Department of Psychology, Raffles College of Higher Education, Singapore
foto: Archiwum Blubry.pl
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz