poniedziałek, 10 stycznia 2011

FRAKTALE - recenzja Prof. Danuty Mączak

FRAKTALE

Sztuka odkrywa i kształtuje światy cywilizacyjne. Archetypowe korzenie kultur przebijają się do świata sztuki współczesnej w przeróżnych formach jej funkcjonowania.

Sztuka zaś wiąże jednostkę z ogółem w sposobie widzenia świata.

Sprawcza siła sztuki doskonali ducha epoki, niweluje dysharmonie występujące w

skomplikowanym cywilizacyjnym świecie.

Odwołanie się autorki projektu do fraktali - ( pierwotnych powtórzeń ) doskonale wprowadza sens sztuki w istnienie egzystencjalne człowieka a szczególnie w egzystencjalny świat dziecka.

Motywowanie dziecka do aktywności twórczej uaktywnia ich proces samodoskonalenia, wyrywania się z zaklętego kręgu niedoskonałości i ułomności.

Przedsięwzięcie artystyczne stworzone przez artystkę Julię Kaczmarczyk-Piotrowską przy współudziale zespołu interdyscyplinarnego ( zapisu fotograficznego - Janusza Gliszczyńskiego, zapisu muzycznego kompozytora Dariusza Tarczewskiego, wokalu - Pauliny Leśnej, form rzeźbiarskich autorki projektu, oraz współpracy twórczej dzieci) spełnia swoją rolę.

Bowiem zamysłem autorki ; "jest to program, który ma zastępować proces wychodzenia w nowe relacje z sytuacji krytycznych, jako pomoc przy zmianie negatywnych skutków zaznanych doświadczeń i kreowanie siebie - własnego miejsca w otaczającej rzeczywistości".

Tak więc Sztuka jest ciągłym nieustającym procesem doskonalenia obrazu świata jak również człowieka we współczesnym świecie.

Prof. zw Danuta Mączak Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz