Projekty rzeźb dla Miasta Poznania i Regionu Wielkopolski.
MDK w Kole
Galeria Nowa
Wernisaż 18 listopad
godz. 18.00
Już w listopadzie zobaczymy unikalną kolekcję rzeźb artystów Członków WZAR. Prezentowana ekspozycja składa się z dwóch kolekcji przygotowanych specjalnie dla Wielkopolski.
Wystawa rzeźb oraz projektów rzeźbiarskich jest dedykowana i stworzona dla upiększenia i wzbogacenia przestrzeni miejskiej Poznania i Wielkopolski.
Organizatorzy planują dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.
Twórczość uczestników prezentowana była na wielu wystawach krajowych
i zagranicznych. Mają oni na swym koncie znaczący dorobek twórczy, liczne realizacje przestrzenne od małych form rzeźbiarskich aż, po monumentalne dzieła.
Tegoroczna prezentacja umożliwi zapoznanie się z twórczością przedstawicieli kilku generacji artystycznych. Obok nestorów, wytrawnych mistrzów starszego pokolenia znajdą się prace młodych prężnie działających artystów wykonane w brązie oraz innych materiałach.
Współczesna rola rzeźby? Rola sztuki tej cichej, pojedynczej często prototypowej dla designu. Człowiek na przeciw technologii i maszyn. Nie związany z ergonomią. Zaczyna twórczość w "swojej głowie". Papier i ołówek, dłuto i własne ręce to jego narzędzia, nie związana masa, samorodna, oszczędna wymagająca odkrycia. Proces ten w zasadzie najważniejszy, partyzancki trwa najdłużej, później obróbka czasem technika i na końcu technologia.
Arystoteles upatrywał sztukę jako potrzebę do wytwarzania i widział w niej piękno. Dzieło miało naśladować naturę poprzez wiedzę o niej, czyli obserwacja świata była narzędziem do jej poznania. Platon wyróżnił mimesis jako kategorię naśladowniczą.
Dehumanizacja sztuki, którą Ortega y Gasset zauważył jako rozwój człowieka masowego przybiera dziś inny kontekst. Czy człowiek konsumpcyjny ma czas i narzędzia do odbioru tradycyjnej, prostej formy? Masowa użyteczność jest korzystna wobec ekonomii. Indywidualny odbiór sztuki wymaga odwołania do "wnętrza". Każdy twórca jest inny, jak i odbiorca: pierwszy kształci postawę wewnętrznego dawania, drugi wypracowuje postawę zewnętrznego brania.
Trudno określić jaką z potrzeb współczesnego widza pobudzić bądź zaspokoić. Artysta pozostaje w ogromie potencjalnych pytań, uwag i szuka nowej drogi. Wartościowanie ulega przetasowaniu przez wiele poglądów. Władysław Tatarkiewicz w swojej definicji sztuki założył, iż efekt końcowy winien zachwycać, wzruszać lub wstrząsać.
Bodziec dla widza jest pomostem - co odczuwa, postrzega i przeżywa zbiera w nadanej formie.
Wystawa to spotkanie, tym bardziej zbiorowa gdzie wypowiedzi są różne, powstałe w zbliżonym czasie, rzeczywistości. Te wypowiedzi to sygnały kondycji współczesnego twórcy...
Rzeźby dedykowane zostały przez autorów Wielkopolsce, odzwierciedlają poszukiwania form wplecionych w przestrzeń, jako miejsce życia i przeżywania go. Projekty są osobistymi realizacjami oraz refleksjami na temat otaczającego świata i wartości, które go pozycjonują. Kolekcja tych prac opowiada o próbie indywidualnych zmagań rzeźbiarzy w trudnym do pogodzenia obrazie wszelkiej komercjalizacji a osobistą wypowiedzią.
Autor tekstu: Julia KP
Obejmując funkcję prezesa Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy będącego od niedawna autonomicznym podmiotem, ściśle zintegrowanym z życiem i tętnem artystycznych działań wielkopolskiego środowiska pragnę pozyskiwać młodych artystów kreujących odważnie swe wizje i zamysły twórcze, stworzyć im warunki do prezentacji i konfrontacji swych dzieł.
Pragniemy, jako grupa twórcza dołożyć swoją cegiełkę do uczestnictwa i wzbogacania wizerunku Regionu Wielkopolski. Poznań podążając za wzorem innych miast europejskich inwestujących w ciekawą architekturę nie może rezygnować z realizacji rzeźbiarskich nadających przestrzeni publicznej własną tożsamość określającą charakter lokalnej społeczności. Coraz lepiej wykształcone inteligentne społeczeństwo oczekuje od twórców prac, które pozwolą stworzyć swoisty intensywniejszy niż dotychczas dialog z dziełem. Sądzę, że należy zgodzić się z Thorstenem Goldbergiem artystą tworzącym w Berlinie, że dziś inteligentnym widzom trzeba czegoś więcej niż ładnej abstrakcyjnej formy czy Pomnikowej martyrologii, choć i te realizacje nadal mają swoje uzasadnienie i rację bytu.
Roman Kosmala, Artysta Rzeźbiarz, Prezes Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy
...Projekty to propozycja wzbogacenia naszego pięknego miasta i naszego regionu o nowe realizacje rzeźbiarskie. WIELKOPOLSKA jako kolebka polskości w szczególności winna dbać o swoją rodziną kulturę i tradycję poprzez promowanie artystów działających twórczo w jej obrębie.
Anna Słonka-Moskwa
Miłośnicy Rzeźby, sztuki oraz Ci którzy interesują się kulturą będą mieli okazję przekonać się, jak wykorzystać talent w oryginalnych i niebanalnych pomysłach realizacji rzeźbiarskich. Prezentowana Kreacja jest samoistną ucztą rzeźby.
Julia Kaczmarczyk-Piotrowska
LP Imię i nazwisko Tytuł rzeźby
1. Berdyszak Łukasz Kompozycja.
2. Boettner-Łubowski Rafał Hommage A Brancus.
3. Daczka Ireneusz Projekt fontanny.
4. Dimitrow Giotto Dwie Gracje.
5. Gołąbek Michał The power.
6. Gutowski Henryk Cz. Duch Ikara.
7. Kalicka Mariola 1. Płomień
2. Retro.
8. Kaczmarczyk-Piotrowska Julia 1. Niecka.
2. Formy fraktalne (fot. Janusz Gliszczyński)
9. Kosmala Roman 1. Znaki nieskończoności.
2. W tarczy księżyca.
10. Krzymańska Anna Powiew wolności.
11. Petruk Józef Wędrowiec.
12. Tomasz Jędrzejewski Subtelności.
13. Piątkowski Alojzy 1. Happening malarski.
2. Skoczkowie o tyczce.
3. Mała malarka.
4. Atleci.
14. Podskarbi -Hebisz Maria Projekty fontann.
15. Rafalik Kazimierz 1. Samuraj.
2. Wspomnienie Kopernika.
16. Rodzińska Anna 1.Postać.
17. Rosińska-Melnik Irena Skrzypaczka IV.
18. Różańska-Woźniak Jolanta 1.Piłka w siatce
2. Projekty fontann I, II.
19. Filip Grzegorz Stanżewski Tam i z powrotem.
20. Słonka-Moskwa Anna Elfik
21. Szczurowska Magdalena Bitka.
22. Szymała-Wołyńska Grażyna Projekty fontanny.
23. Szymańska Urszula Dobranoc.
24. Tomaszewska Saga Dana Klatka.
25. Tyczyńska Lidia Druid.
Zaprezentowana zostanie również praca Jolanty Różańskiej-Woźniak laureatki konkursu: Projekty fontann dla Miasta Poznania i Regionu Wielkopolski.
więcej: www.wzar.pl
http://www.wzar.pl/wystawy/katalog-wystawa-rzezb-w-kole
oraz:
MDK KOŁO:
18.11., godz. 18.00 - Zaduszki Artystyczne.
W programie:
Wernisaż wystawy rzeźb "Wielkopolscy rzeźbiarze"- artystów działających w Wielkopolskim Związku Artystów Rzeźbiarzy w Poznaniu
oraz koncert zespołu jazzowego "Tfaruk" z Poznania http://www.mdk-kolo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=452&Ite...
Wystawa czynna do 25 listopada 2010
informacje o zakończonych realizacjach:
http://www.youtube.com/watch?v=qj1ACFS1q4M&feature=mfu_in_order&list=UL
http://www.bedyka.pl/n77.wielkopolska_rzezba_w_gazowni.118.html
http://ezoterycznypoznan.pl/news/596/33/Rzezby-w-Gazowni/
http://cojestgrane.pl/wydarzenie/54547/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz