czwartek, 5 listopada 2015

BLIŻEJ NATURY 2015




Wystawa jest kolejną ekspozycją poświęconą sztuce i przyrodzie.

W ubiegłym roku prezentowany był cykl: MGNIENIA Z NATURY, który zgromadził szerokie grono uczestników i odbiorców. Prowadzona działalność edukacyjna w GMK w Komarnikach zawiera się w projekcie: LEŚNE PRZEMIANY. Zakres ideowy przedsięwzięcia przyczyni się do zainteresowania problematyką estetyzacji przestrzeni publicznej, pięknem przyrody i ekologią, a najważniejsze zaktywizuje środowisko twórcze do działania.

BLIŻEJ NATURY 2015 – MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ INSPIROWANEJ PRZYRODĄ
pod honorowym patronatem:
Wójta Gminy Komorniki – JANA BRODY
Przewodniczącego Rady Gminy Komorniki – MARIANA ADAMSKIEGO
GOK KOMORNIKI
05.11 – 26.11.2015
 
Kurator: Julia Kaczmarczyk-Piotrowska
Oprawa muzyczna: Marta Torebko, Izabela Frąckowiak
 
Wydarzenia towarzyszące: W Roztoce Ryterskiej trwa kolejna wystawa poplenerowa z Czeszewa, Nadleśnictwo Jarocin - Ośrodek Edukacji Leśnej. Zapraszamy do odwiedzenia Nadleśnictwo Piwniczna, Lasy Państwowe. Wystawa pt.: LAS towarzyszy zbliżającej się nowej aranżacji w GOK Komorniki pt.: BLIŻEJ NATURY
http://dzienniklesny.pl/…/wystawa-iii-pleneru-malarskiego-…/

Pod patronatem: CENTRUM PROMOCJI EKOROZWOJU, NOWIN KOMORNICKICH, NADLEŚNICTWA KONSTANTYNOWO, EKOLOGICZNEGO STOWARZYSZENIA ŚRODOWISK TWÓRCZYCH EKOART, DZIENNIKA LEŚNEGO, ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW, PORTALU PLEWISKA.PL, WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU ARTYSTÓW PLASTYKÓW, WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU ARTYSTÓW RZEŹBIARZY, FUNDACJI ROZWOJU MIASTA POZNANIA
ZAPRASZAMY: Komorniki, ul. Stawna 7/11 618107449 SALA PIWNICA W KOMORNIKACH

RELACJA Z III PLENERU W CZESZEWIE pt. "LAS"

Otwarta przestrzeń pod gołym niebem była miejscem pracy artystów. Wzorem barbizończyków grupa zapalonych miłośników natury po raz kolejny uwieczniła jej piękno. Sztuka uwolniona od protez i rekwizytów stała się zapisem doznań zmysłowych. Letnia aura sprzyjała takim rozważaniom, nie tylko w realistycznym ujęciu. Rezerwat przyrody był zarazem atelier, nie tylko pełnym obrazów, inspiracji ale miejscem dźwięków i zjawisk. Rola twórcy to dążenie do trwałego lub ulotnego zapisu utworu w jakim uczestniczy. To indywidualne doświadczenie, które wspomaga rekreację i rozwój zdolności. Urok wyznaczonego miejsca pozwala na uczestnictwo w pierwotnej, otaczającej namiastce, kolebce natury.
Wśród dębów, mchu, paproci, otaczającej wody, artyści zmierzyli swoją wrażliwość z nieokiełznanym światem ferii barw i odgłosów. Terapeutyczny charakter doświadczenia przypominał o gnozie sztuki, jej powiązaniu – alternatywnej siatce połączeń między tym co nabyte i zapomniane. Widz pozostaje pod wrażeniem rytmów, niczym nie skrępowanych i korelujących z twórczością przelaną w formie rozlicznych pejzaży, studiów i szkiców.
Patronat nad wydarzeniem objęły Lasy Państwowe Nadleśnictwo Jarocin, Dziennik Leśny. Projekt spotkań artystycznych zawierał się w inicjatywie: Leśne Przemiany.
Las łęgowy nie tylko inspirował artystycznie. Na zakończenie pleneru artyści zasadzili drzewo na terenie rezerwatu, w miejscu gdzie niegdyś znajdowała się leśniczówka.
czeszewo drzewo (1)
Więcej zdjęć z pleneru autorstwa: Bogusława Doby, Anny Woźniak, Julii Kaczmarczyk -Piotrowskiej>>>
RELACJA tv wielkopolska z Czeszewa >>>
Serdecznie zapraszamy na wystawę poplenerową
UDZIAŁ:
Bogusław Doba
Andrzej Hamera
Marzena Cecylia Karcz
Julia Kaczmarczyk-Piotrowska
Lidia Koralewska
Zofia Malinowska
Iwona Mikołajczyk
Barbara Piotrowska
Lena Ptak
Danuta Przydanek
Maria Silska
Domicela Tomczak
Ilona Witkowska
Anna Woźniak
Eryk Woźniak
Igor Woźniak
Mira Woźniak
Michał Woźniak
Kurator: Julia Kaczmarczyk-Piotrowska
Oprawa muzyczna: Lucyna Woźniak
————————-
Wokół pracowni plastycznej GOK Komorniki tworzy się środowisko skupiające twórców zajmujących się działalnością plastyczną na zajęciach stacjonarnych odbywających się w toku semestralnym. Jest on organizatorem wystaw i konkursów. Tegoroczna propozycja to plener letni. Pracownia skupia także sympatyków, którzy chętnie dzielą się swoimi osiągnieciami. Wokół skupia się środowisko artystyczne i grupy partnerów w zakresie wspierania projektów edukacyjnych: Lasy Państwowe, Muzeum Podlaskie w Białym Stoku, Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy, Ogród Botaniczny im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wielkopolski Park Narodowy, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego i Zespół Szkół Salezjańskich w Poznaniu.


http://tvwielkopolska.pl/index.php/poznan-aktualosci/wrzenia/16784-czeszewo-las-malarsk-inspiracj

http://dzienniklesny.pl/galeria/iii-plener-malarski-w-czeszewie-2015-las/

WSPÓLNA PRZESTRZEŃ - wystawa


Zapraszamy do obejrzenia reportażu z wystawy "WSPÓLNA PRZESTRZEŃ" w siedzibie Fundacji Rozwoju Miasta Poznania.
Realizacja Adam Stelmachowski, TVK Winogrady

"WSPÓLNA PRZESTRZEŃ"
Wystawa form rzeźbiarskich Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy 2015
Siedziba Fundacji Miasta Poznania

Mecenat - Jan Kaczmarek - Prezes Fundacji Rozwoju Miasta Poznania.
Kurator wystawy- Tomasz Jędrzejewski - Wiceprezes WZAR
Koordynator wystawy - Julia Kaczmarczyk–Piotrowska - Prezes WZAR
Zapraszam na nową wystawę Członków Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy. "Wspólna przestrzeń" artystów, którzy już od pokoleń wpisują się w krajobraz kulturowy. Ta odsłona ich twórczości, dzięki zaangażowaniu i dbałości jest zachętą do przeżywania sztuki, obecnej w wielu aspektach w naszym życiu. To przedsięwzięcie, które wsparły instytucje zasługuje na trwałe powielenie, po to aby angażować nie tylko ludzi kultury ale i widzów, coraz młodsze pokolenia, które dzięki uniwersalnemu językowi plastyki mogą poznać i zrozumieć historię, piękno, wartości oferowane przez sztukę.
Z serdecznym pozdrowieniem i podziękowaniem:
Julia Kaczmarczyk-Piotrowska
Prezes WZAR
Tekst z katalogu do wystawy:
"Wspólna przestrzeń" to wystawa międzypokoleniowa, łącząca wiele postaw twórczych, ukazująca stan i wagę rzeźbiarskiego środowiska Wielkopolski.
Nawiązując do starych, dobrych tradycji kuratorskich, starałem się dokonać wyboru prac w sposób bezpośredni - odwiedzając artystów w ich pracowniach. Dyskutując, otoczony sztuką w czterech ścianach domów i mieszkań, dobierałem nieoczywiste, ciekawe realizacje.
Efektem jest "Wspólna przestrzeń" twórców skupionych wokół Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy - ogromny zbiór prawie czterdziestu form przestrzennych zebranych w jednym miejscu - niecodzienny widok, ale także prezentacja szerokiego spektrum autorskich postaw, filozofii i spojrzeń na sztukę. Tematyka rzeźb bazuje najczęściej wokół człowieka, tożsamości oraz relacji międzyludzkich, dostrzegalne są również motywy zwierzęce, abstrakcyjne, a obok pełnych wrażliwości poszukiwań rzeźbiarskich pokazujemy projekty konceptualne i plenerowe.
WZAR to organizacja reprezentowana przez postaci znaczące dla kultury naszego miasta, regionu i kraju. Ponieważ nie sposób jednak zaakcentować każdego twórcy indywidualnie, wspomnę tylko, że do naszego grona należą profesorowie, pedagodzy uczelni artystycznych, nauczyciele szkół oraz kameralni twórcy skupieni na swoich artystycznych poszukiwaniach. Liczną grupę stanowią młodzi rzeźbiarze, rozpoczynający swą artystyczną drogę, wykazujący się wielkim zaangażowaniem, często nagradzani w konkursach ogólnopolskich, nierzadko autorzy dużych realizacji w przestrzeni miejskiej.
Siedziba Fundacji Rozwoju Miasta Poznania, w której progach możemy gościć, jest wyjątkowym miejscem spotkań, pomysłów i kreowania otaczającej nas rzeczywistości. Obszar Fundacji stał się przestrzenią pełną kształtów, inspirującą do poszukiwań przestrzennych oraz niepowtarzalną wspólnotową platformą, gdzie podobne myśli spotykają się w jednym. W kontekście miejsca "Wspólna przestrzeń" to nie tylko dyskurs na temat sztuki w regionie, to także artystyczny krajobraz naszego miasta.
Myślę, że obecna wystawa przyniesie wiele ciekawych doznań artystycznych i po raz kolejny poznańska publiczność odkryje swoich twórców oraz ich dorobek. Wszystkich jednoczy wspólna pasja i chęć poszukiwania w tej trudnej materii, jaką jest szeroko pojmowana rzeźba - łączy nas "Wspólna przestrzeń".
Tomasz Jędrzejewski
Kurator wystawy,
Wiceprezes WZAR
Artyści biorący udział w wystawie "Wspólna przestrzeń"
Berdyszak Łukasz
Daczka Ireneusz
Hebisz Maria Eleonora
Jędrzejewski Tomasz
Kaczmarczyk-Piotrowska Julia
Kasznia Benedykt
Kołodziejczyk Andrzej
Kosmala Roman
Krzymańska Anna
Mączak Danuta
Niedźwiedź Michał
Nowak Rafał
Petruk Józef
Piątkowski Alojzy
Podskarbi-Hebisz Maria
Rafalik Kazimierz
Rodzińska Anna
Rosińska-Melnik Irena
Sarnecki Norbert
Słonka-Moskwa Anna
Stasiński Józef
Szymańska Urszula
Tyczyńska Lidia
Walerych Antoni
Witt Małgorzata
Wyrazy uznania i podziękowanie za życzliwość, współpracę dla Pana Prezesa Fundacji Rozwoju Miasta Poznania Jana Kaczmarka składa Zarząd WZAR.
Organizatorzy wystawy:
Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, WZAR, Stowarzyszenie Metropolia Poznań
FUNDACJA ROZWOJU MIASTA POZNANIA,
ul. Prymasa Wyszyńskiego 8, 61-124 Poznań tel.: 61 873 49 00
WIELKOPOLSKI ZWIĄZEK ARTYSTÓW RZEŹBIARZY
STARY RYNEK 6 - ARSENAŁ 61-772 Poznań
NIP: 778-14-66-546